SHORT FILLER A LONG FILLER CIGARY

Suché a vlhké cigary – aký je medzi nimi rozdiel? Zdá sa to celom zrejmé, ale je v tom však oveľa viac.

Vyrobiť cigaru nie je ťažké, ale každý výrobca si prísne chráni svoju vlastnú receptúru, najmä akým spôsobom kombinuje a mieša viaceré druhy tabakov.
Hlavným rozdielom medzi nimi je spôsob ich výroby.

Vlhké cigary sa označujú termínom „Long-filler“ – dlhé plnivo. Suché cigary označujeme ako „Short-filler“ – krátke plnivo.

Fajčím mierne, vždy iba jednu cigaru.

Mark Twain

Long filler cigary sú označované aj ako „prémiové cigary“. Náplň týchto cigár pozostáva z celých tabakový listov, ktoré sú umiestnené po celej dĺžke cigary. Sú obalené viazacím listom a ich povrch je tvorený krycím listom. Výroba týchto cigár je spravidla ručná a produkujú sa v krajinách so subtropickým vlhkým podnebím.

Keďže takáto klíma je pre tento druh cigár prirodzená, aj ich skladovanie musíme tomu prispôsobiť. Vlhkosť týchto cigár je cca 65 – 75%. jedným z dôvodov, prečo sa tieto cigary označujú ako „prémiové“ je to, že tabakové listy sú starostlivo vyberané, fermentované a vyzreté, aby sa dosiahla najvyššia chuť cigary.

Short filler cigary sú plnené nasekanými zvyškami tabakových listov z výroby prémiových cigár. Narezané listy sú obalené viazacím listom a tiež krycím listom. Kvôli cene sa mnohokrát krycí list vynecháva. Ich skladovanie si nevyžaduje špeciálne podmienky. Vzhľadom na to, že sú vyrábané väčšinou strojovo, sú lacnejšie ako ručne vyrábané cigary. Niektoré suché cigary nemajú krycí list zo 100% tabaku ale zo zmesí tabaku a celulózy. S týmto sa však stretnete naozaj len pri lacnejších cigarách. Stupeň vlhkosti u týchto cigár je cca 12%.

Ako sa líši chuť?

Pre vášnivého fajčiara cigár sú zvyčajne vhodnejšie ručne vyrobené cigary s dlhou náplňou. Konzistencia a pomalšie horenie starostlivo fermentovaných a vyzretých tabakových listov pomáhajú arómam prirodzenejšie karamelizovať a odhaľujú požadovanú arómu. Cigary s narezanou náplňou majú tendenciu byť jemnejšie v sile, zatiaľ čo cigary s dlhou náplňou ponúkajú širší rozsah sily.

Neznamená to však, že strojové cigary nie sú chutné. Záleží na tom,
čo od fajčenia cigár chcete.

Táto stránka zobrazuje produkty, ktoré sú určené len pre osoby staršie ako 18 rokov!